سئوالات متداول :

 

سئوالات-متداولپنل سیمانی الیافدار ( فایبر سمنت برد ) چیست؟

صفحات پیش ساخته سیمانی هستند که از الیاف سلولزی و سیلیس ( برای افزایش خواص مکانیکی ) در ترکیب آنها استفاده شده است. الیاف سلولزی موجود در این صفحات باعث افزایش مقاومت در برابر فشار و کشش و نیروهای جانبی می شود. این صفحات در اواخر دهه ۸۰ میلادی جایگزین صفحات سیمانی آزبستی شده اند.

این صفحات با توجه به موارد مصرف در ضخامت های متفاوت ساخته می شوند.

سئوالات-متداولکاربرد پنل سیمانی الیافدار ( فایبر سمنت برد )در کجاست؟

با توجه به ویژگی های بسیار خوب این محصول برای پوشش نمای بیرونی و داخلی، دیوارهای داخلی و خارجی و پوشش سقف و کف استفاده کرد.

 

سئوالات-متداولميزان مقاومت صفحات کنامیت (فایبر سمنت برد) در برابر بارش باران و چرخه ذوب و یخبندان چگونه تعریف می شود؟

اساس صفحات کنامیت خارجی مقاومت ۱۰۰ درصد در برابر باران و تغییرات شرایط جوی و مقاومت کامل در چرخه های متعدد ذوب و یخبندان می باشد که این مزایا به شرط اجرای صحیح ساختار و رعایت جزئیات نصب مورد نظر به راحتی قابل دستیابی می باشد.

 

سئوالات-متداولزیرسازی دیوار های خارجی ( فواصل پروفیل های فلزی رانر و استاد ) بر چه اساسی تعیین می گردد؟

ارتفاع و محل قرارگیری ساختمان ( شدت وزش بار باد مطابق با الزامات و داده های مندرج در مبحث ۶ مقررات ملی ساختمان ) ، ارتفاع کف تا سقف و نوع مهار شوندگی دیوار ، تعیین کننده در مشخصات زیرسازی فلزی دیوار های خارجی می باشد.

 

سئوالات-متداولصفحات کنامیت (صفحات سیمانی با الیاف سلولز) جهت نصب بر روی چه نوع ریزسازه هایی اجرا می شوند؟

جهت نصب صفحات کنامیت می توان از زیرسازی های فلزی و چوبی استفاده کرد ولی با توجه به کمبود منابع و قیمت گران زیرسازی چوبی اکثراْ از زیر سازی فلزی (L.S.F) استفاده می شود.

سئوالات-متداولکلمه (L.S.F) به چه معناست ؟

لغت L.S.F مخفف عبارت Light Steel Framing به معنی قاب سبک فولادی (سازه سبک فولادی) می باشد که از مقاطع سرد نورد شده فولادی ساخته می شوند.

سئوالات-متداول  مزایای سیستم قاب سبک فولادی (L.S.F) نسبت به سایر سیستم های سازه ای چیست؟

اصلی ترین مزیت سیستم قاب سبک فولادی (L.S.F) نسبت به سایر سیستم های ساختمانی، وزن و سرعت در ساخت و اجرای آن می باشد. از دیگر مزیت های آن می توان به حداقل رساندن افت انرژی، قابلیت جابجایی سازه و عدم استفاده از مصالح بنایی سنتی نام برد.

 

سئوالات-متداول تأسیسات در سیستم دیوارهای کنامیتی و سازه های سبک فولادی L.S.F چگونه اجرا می شوند؟

محل اجرای تاسیسات در سازه های L.S.F طبق نقشه های تاسیساتی از پیش تهیه شده تعیین، و در هنگام تولید سازه دستگاه به طور اتوماتیک طبق نقشه های تاسیساتی، محل عبور لوله های آب و برق را با ارتفاع های تعیین شده در طراحی مشخص می کند و همزمان با اجرای دیوارها تاسیسات در داخل دیوار تعبیه و اجرا می شود.

سئوالات-متداول آیا قاب های سبک فولادی (L.S.F) در برابر زلزله مقاوم میباشند؟

سازگارترین سیستم سازه ای ساختمان جهت مقابله با زلزله سیستم قاب سبک فولادی (L.S.F) است و دلیل اصلی آن وزن پایین سازه و مظنه مقاومتی ( نسبت مقاومت به وزن مخصوص) بالای صفحات بتن الیافی می باشد زیرا مقاومت مکانیکی آنها نسبت به وزن ویژه آن در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی بسیار زیادتر می باشد در ضمن موثرترین عامل مخرب در زلزله وزن ساختمان است.

 

سئوالات-متداول برای عایق بندی میان دیوار کنامیتی در سازه سبک فولادی L.S.F از چه نوع مصالحی استفاده می شود؟

عایق های متنوع در بازار موجود می باشد که می توان به پلی استایرن، پشم شیشه، پشم سنگ، XPS ، فوم های پاششی و پرکننده، بتن های سبک و… اشاره کرد.

سئوالات-متداول وضعیت آکوستیک (عایق صدا) در ساختمان های با قاب سبک فولادی .L.S.F چگونه است؟

عایق صوتی در سازه های سبک فولادی از افزودن ورق های سیمانی یا تخته های گچی در دو طرف عایق حرارتی (پشم شیشه یا پشم سنگ) تامین می شود.

سئوالات-متداول نحوه نگهداری صفحات فایبرسمنت برد به چه صورت می باشد ؟

صفحات سمت بردها قبل از نصب حتما باید در انبار های سقف دار و محافظت شده در برابر رطوبت و آب و نور مستقیم آفتاب نگهداری شوند و پوشش های حفاظتی نباید در زمانی که صفحات در انبار هستند برداشته شود و پالت های باز شده باید دوباره بسته بندی شوند.

سئوالات-متداول جهت پوشش نهایی سقف های تخت در سازه سبک فولادی L.S.F از چه مصالحی استفاده می گردد؟

پوشش بیرونی سقف آخر در صورتی که سقف تخت اجرا شود، باز هم با توجه به باربری مورد نظر و ابعاد و اندازه دهانه های آن تعیین می گردد. در صورت لزوم به اجرای سقف سنگین از سیستم “تر” یا عرشه فولادی و ترجیحا فوم بتن استفاده می شود و در صورتی که قابلیت اجرا توسط سیستم خشک وجود داشته باشد از فایبر سمنت (صفحات سیمانی تقویت شده توسط الیاف سلولز) با ضخامت های مختلف استفاده می شود.

 

سئوالات-متداول اتصالات در سیستم قاب سبک فولادی (L.S.F) و دیوار های کنامیتی به چه شکلی هستند؟

تمامی اتصالات به صورت خشک و با استفاده از پیچ های خودکار می باشند. در مکان های حساس و سنگین از پیچ های بوکسی خودکار، و جهت اتصال این سازه به سازه های فلزی (در صورت لزوم) از Connector (اتصالات) مخصوص استفاده می گردد.

سئوالات-متداول کاربرد و عملکرد پیچ سرمته بالدار چیست ؟

کاربرد: اتصال پنل سمنت برد به سازه گالوانیزه.
عملکرد :بالهای موجود در کنار مته پنل سیمانی را به اندازه ۲ میلی متر از هر طرف گشاد تر از پنل سیمانی می تراشد تا اجازه حرکت پنل بر اثر تنشهای ناشی از انبساط و انقباظ را فراهم نماید .
این بالها در هنگام نفوذ به داخل فولاد شکسته میشود و پیچ داخل فلز کاملا فیکس میشود .

سئوالات-متداول آیا سازه های سبک فولادی L.S.F در برابر حریق محافظت شده است؟

محافظت این سازه در برابر آتش به وسیله کنامیت (صفحات سیمانی) که بر روی چارچوب فولادی نصب می شوند قابل تامین است. رعایت مبحث سوم مقررات ملی در خصوص حفاظت ساختمان ها در مقابل حریق و همچنین الزامات نشریه ۴۴۴ مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن مربوط به مقاومت جداره ها جهت حفظ مقاومت سازه در برابر حریق الزامی می باشد.

 

سئوالات-متداول تفاوت فونداسیون سیستم ساختمانهای قاب سبک فولادی با دیوارهای کنامیتی با فونداسیون دیگر سازه ها در چیست ؟

فونداسیون مورد نیاز درسیستم ساختمانی مذکور با توجه به وزن پایین سازه در مقایسه با سایر سیستم های سازه ای، به مقدار قابل توجهی سبکتر و کم حجم تر می باشد.

 

سئوالات-متداول عایق حرارتی فایبر سمنت برد چیست؟

همانطور که میدانیم میزان مقاومت حرارتی سطح خارج ساختمان یکی از مهم ترین شاخص های کیفیت ساختمان است از این رو مالکان و سازندگان همواره به دنبال عایق هایی بهتر و جدید تر برای ساختمان ها میباشند. همچنین در هنگام ساخت و یا بازسازی فرصت خوبی برای در نظر گرفتن عایق مناسب برای دیوار ها خواهد بود  تا ضمن آسودگی در فصل زمستان در مصرف انرژی نیز صرفه جویی گردد.  [ ادامه پاسخ ]