فایبر سمنت مصالحی نوین در ساختمان سازی

نماسازی زیبا و ارزان با فایبرسمنت : کلیه مواد بخصوص مصالح ساختمانی که دارای حدالاستیک کمی میباشد درصورت بوجود آمدن تنش داخلی تا حدی مقاومت نموده و از حد ارتجاعی خود که گذشت ، ترک خوردن و باد کردن شروع میشود و فایبر سمنت برد هم از این مقوله جدا نمی باشد .

بنابراین کار مطالعاتی و محاسباتی زیادی روی این ماده برای جلوگیری از بوجود آمدن تنش داخلی غیر مجاز در آن انجام شده که شرح مختصر پیشنهاد کنامیت در ذیل می آید :

فایبر سمنت نسبت به بقیه متریال نماسازی ارزانترین و مناسبترین میباشد .

درصورتیکه آنرا بشناسیم و دستورات فنی لازم را هنگام نصب بکار ببندیم ، مناسب ترین راه، را به ما نشان می دهد لذا آشنائی با خواص فایبرسمنت لازم می باشد .

فایبر سمنت ماده ای است که قدرت جذب و دفع رطوبت دارد و در ازای هر ۱% جذب رطوبت به مقدار ۰٫۱mm/m تغییر اندازه میدهد و درصورتیکه رطوبت جذب نماید ، افزایش طول پیدا میکند و درصورت دفع رطوبت به همان مقدار کاهش طول پیدا میکند .

معایب فایبرسمنت برد

درصورتیکه دو انتهای فایبر سمنت به سازه ای ثابت بوسیله پیچ نصب شده باشد معایب زیر حاصل میگردد :

-کاهش طول در  اثر از دست دادن رطوبت مانند تابش شدید آفتاب و امثال آن باعث جمع شدگی در فایبرسمنت میگردد و در درون قطعه کشش ایجاد می شود بعلت آنکه پیچ های انتهائی تا لبه ورق فایبر سمنت حداکثر ۲سانتیمتر بیشتر فاصله ندارد در صورت عدم امکان جابجائی باعث ترک خوردن فایبرسمنت از محل پیچ میگردد.

-در اثر  جذب یا دفع رطوبت به میزان ۲٫۵% افزایش یا کاهش طول فایبرسمنت به قطر  ۱۰mm تا ایجاد تنش ۱۴٫۳۵kg/cm2  میرسد نیروی فشاری حاصل از افزایش طول را بدون قوس برداشتن و کمانه کردن تحمل نماید .

ولی لازم به ذکر است که در همین حال نیز مقدار نیروی ۳۰ * ۱۴٫۳۵ = ۴۳۰kg به هر پیچ وارد می شود که اکثراً پیچ ها تاب نیاورده بریده  یا هرزمیگردند و اتصال  فایبر سمنت توسط پیچ ها به سازه از بین  می رود و در صورت دفع رطوبت پیچ های کناری تماماً ترک می خورند  .

در صورتیکه استفاده از سازه M این تنش را حداکثر به  ۱٫۵-۱kg/cm می رساند (مقدار رطوبت و تغییر شکل حرارتی تاثیری در مقدار نیرو نخواهد داشت) در این حال فایبر سمنت سالم مانده و به پیچ های اتصال حداکثر ۴۵-۳۰kg نیرو وارد می شود که قابل تحمل می باشد و سازه و نما (فایبرسمنت ) میتواند سالیان سال با کیفیت خوب دوام داشته باشد . (شکل ۱)

نماسازی زیبا و ارزان با فایبرسمنت

در روش های گذشته شرکتهای وارد کننده فایبرسمنت براساس دستور العمل های سال های دهه ۱۹۸۰ روش کاری اعلام نمودند که شامل نوار مش و رویه مالی مختلف میباشد.

درست است که جذب آب  و رطوبت را کم می کند ولی به صفر نمی رساند حتی تغییرات انقباض و انبساط سازه های فلزی و فایبر سمنت همیشه وجود دارد این عمل فقط باعث پوشاندن ترکهای حاصل از تنش ها آن میگردد.

ولی در روش پیشنهادی این واحد تحقیقاتی این تنش ها به حداقل رسیده و نه تنها ایجاد ترک نمی شود بلکه قطعه فایبر سمنت و سازه فلزی در کمال نرمش در کنار هم باقی مانده و تنش متقابل بهم وارد نیاورده و مجموعه ای مستحکم و بادوام ایجاد می نمایند.

این روش حاصل کار تحقیقاتی واحد تحقیق و توسعه این شرکت می باشد که بطور دائم در فکر بهتر و ساده تر نمودن و رفع معایب کار می باشد.

دلایل عدم استفاده از سازه های M و  V

بنظر میرسد یکی از دلایل عدم استفاده از سازه های M و  V  همراه بودن سازه A با آنها می باشد زیرا به علت پهنای زیاد این سازه معمولاً یا به سازه M پیچ می شوند و یا بدون فاصله و تنگاتنگ پیچ ها سازه A روی سازه M قرارمی گیرد که در این صورت کیفیت خوب و مناسب سازه M را از بین میبرد.

مخصوصاً هنگامی که بعلت رطوبت تنش فشاری بوجود میاید و سازه A مانع از جابجائی شده و تنش های یک سازه ثابت را در فایبرسمنت بوجود میاورد بدین لحاظ پیشنهاد میگردد با حذف سازه A  و نصب لاستیک یا فوم آنتی UV یکطرف چسب دار روی سازه M از خاصیت جابجائی و کاهش تنش های بخوبی استفاده گردد.

همچنین درمورد کاشی کاری و سرامیک نیز میبایست درزهای کاشی ها منطبق بر درز بین دو ورق مجاور باشد که در آن محل نیز توسط همان ماده الاستومر کاشی ، بند کشی گردد.

در مورد کاشی ها با توجه به اینکه افزایش ۵% رطوبت مقدار تغییر شکل حداکثر خواهد بود چسب کاشی مشکل نداشته و این تغییر شکل را تحمل نموده ، حتی مقداری هم خود کاشی ها هنگام دریافت رطوبت با فایبرسمنت همراهی نموده و چسبندگی بخوبی حفظ میگردد.

ولی در جائیکه فاصله ( joint) بین دو صفحه فایبر سمنت انجام شده مجموعه تغییر شکل خواهد بود و در اینجا حتماً باید از یک ماده الاستیک برای این فاصله استفاده نمود و کاشی ها هم باید در همین محل تمام شده و با کاشی های مجاور توسط همان ماده الاستیک درز بندی گردد تا ترک و شکستگی ایجاد نگردد .

انقباض و انبساط در شرایط مختلف در سمنت برد

برای جلو گیری از ایجاد ترک در گوشه های فایبرسمنت با فاصله ۱۰cm از انتهائی ترین پیچ یک عدد پیچ دیگر نصب گردد و الباقی پیچ ها به فاصله ۳۰cm میباشد .

زیرا انقباض و انبساط در شرایط مختلف در سمنت برد در دو جهت x و صفحه حاصل می شود توسط استفاده از سازه M و V  توانستیم تنش های حاصل از این انبساط و انقباض در یک جهت (X) حذف نمائیم اما تنش ها در جهت عمود به این محور بوجود میاید چون پیچ ها پشت سر هم و به فواصل ۳۰cm می باشد در جهت محور y ها این تنش ها وجود دارد چون سازه M در این جهت انعطاف پذیر نمی باشد.

ولی فاصله پیچ ها مساوی هستند دارای فواصل ۳۰cm می باشند این نیرو ها از دو طرف در جهت عکس وارد شده تنش حاصل در پیچ ها صفر خواهد بود ولی در انتهای سمنت برد چون از جهت مقابل نیروی وارد نمی شود بنابراین در آخرین فاصله پیشنهاد میگردد پیچ ها به فاصله ۱۰ و ۲۰ و الباقی ۳۰سانتیمتر باشد تا بدین ترتیب تنش های حاصل آخرین اتصال را به  تقلیل داده و از ایجاد ترک در گوشه های فایبر سمنت جلو گیری گردد .(شکل ۲)

همچنین روی سازه های Mاز لاستیک یا فوم یک طرف چسب دار ۳-۴میلیمتر استفاده گردد ، میبایست دو ورق مجاور حداقل ۳-۴میلیمتر از هم فاصله داشته باشند مطابق شکل ذیل .

مزایای فایبرسمنت برد

لذا پیشنها میگردد که حتما در دو طرف (۱۲۲سانتیمتر) فایبر سمنت ، از سازه M استفاده گردد زیرا این سازه با شکل مناسب طراحی شده به منظور استفاده در اتصال فایبرسمنت و امکان جابجائی تنش کمی را فراهم میسازد و دیگر معایب ذیل به وجود نمیاید :

  • ترک در محل پیچ ها در فایبر سمنت ایجاد نمی شود .
  • فایبر سمنت در شرایط بسیار سخت رطوبتی و حرارتی متورم نمی شود .
  • کاشی نصب شده روی فایبر سمنت از آن جدا نمیشود و ترک نمی خورد .
  • پیچ های انتهائی هرز نمی گردد و از جای خود خارج نمی شود .
  • دوام طولانی و زیبائی نما بعلت عدم تنش در فایبر سمنت و سازه آن طولانی می باشد .
  • استحکام فوق العاده در هنگام بروز زلزله یا طوفانهای شدید بعلت عدم وجود تنش های داخلی .
  • حداقل هزینه نصب و حذف کارهای اضافی برای عدم جذب یا دفع رطوبت .

      

نماسازی زیبا و ارزان با فایبرسمنت

نماسازی زیبا و ارزان با فایبرسمنت / شکل ۱

نماسازی زیبا و ارزان با فایبرسمنت

خلاصه مطلب دستوالعمل و اجرائی کنامیت

  • حتماً در موقع استفاده از فایبر سمنت از پروفیل M در دو طرف و پروفیل v در وسط استفاده شود و روی پروفیل M لاسیک یا فوم آنتی UV چسبانده شود روی پروفیل M به هیچ وجه از پروفیل A استفاده نگردد .
  • هنگام کاشی کاری و درز دو طرف کاشی آخر منطبق باشد با انتهای فایبرسمنت و بندکشی با ماده الاستومر انجام شود .

 

واحد تحقيق و توسعه شركت رزين چوب راش موفق به توليد محصول جديدي به نام کنامیت ( فايبر سمنت برد ) گرديده است.هدف از توليد صنعتي پانل سيمان اليافي در جهت صنعتي سازي ساختمان و دورشدن از ساخت و ساز سنتي مي باشد كه باعث حذف كارهاي اضافي شده و موجب سبك سازي ساختمان مي گردد.

نماسازی زیبا و ارزان با فایبرسمنت

دیدگاه خود را بنویسید