آیا فایبر سمنت خطرناک است

آیا فایبر سمنت خطرناک است : از دهه ۸۰ میلادی صفحه های فایبر سمنت نقش بزرگی در نمای ساختمان داشته اند و به استفاده گسترده رسیده اند. شاید بتوان آنها را قلب صنعت نما دانست.

از صفحه های سیمانی در سده های گذشته برای ساختمان سازی استفاده می شد و حدود صد سال پیش برای افزایش استحکام، فیبر را به آن افزودند. اما از نیم قرن پیش مورد توجه و کاربرد طراحان قرار گرفت.

امنیت در صفحه های فایبر سمنت: آیا فایبر سمنت سرطان زاست؟

از آنجایی که صفحه های فایبر سمنت به مدت طولانی در معرض گرد سیلیکا هستند، در فرآیند نصب آن کارگران ممکن است دچار امراض ریوی شوند.

در معرض این گرد قرار گرفتن به مدت طولانی آن می تواند به عمیق ترین قسمت های ریه آسیب وارد کرده و آن را سوراخ کند. هرچند ازتباطی بین این گرد و سرطان ریه دیده نشده است.

آیا فایبر سمنت خطرناک است

طبق یافته های پژوهشگران، در مرحله برش و قطعه کردن این صفحه ها نیز خطراتی انسان و محیط را تهدید می کند. بریدن این صفحات در یک اتاق آزمایشگاهی نشان داد موقع برش این صفحات حدود ۸۰ الی ۹۰ درصد گرد سیلیکا آزاد می شود.

به این ترتیب استفاده از دستکش و ماسک در هنگام برش و نصب قطعات توصیه می شود.

استانداردهای فایبر سمنت

استاندارد  کلی    EN 12467 2012

  استاندارد زیست محیطی    ISO  ۱۴۰۰۱  ۲۰۰۴   

   IS 9901 .DIN 52210 و  ISO 140      جهت مقاومت در برابر صوت .

  ASTM E84 .BS:476 و ASTM E662     جهت مقاومت در برابر آتش.

    ISO 8336 جهت نفوذ ناپذیری در برابر آب.

    ASTM D1037 جهت چسبندگی ، استحکام لایه ای و مقاومت فشاری

 ASTM C1185  -۰۸ جهت مقاومت خمشی،ضریب ارتجاعی،مقاومت ضربه ای،مقاومت در برابر رطوبت و دوام و نفوذ ناپذیری آب

واحد تحقيق و توسعه شركت رزين چوب راش موفق به توليد محصول جديدي به نام کنامیت ( فايبر سمنت برد ) گرديده است.هدف از توليد صنعتي پانل سيمان اليافي در جهت صنعتي سازي ساختمان و دورشدن از ساخت و ساز سنتي مي باشد كه باعث حذف كارهاي اضافي شده و موجب سبك سازي ساختمان مي گردد.

آیا فایبر سمنت خطرناک است

دیدگاه خود را بنویسید